Ponedeljek, 11. decembra 2017, 14.02

Euro 2016: Sodnik posredno podaril finale Portugalski

Francija povsem nezasluženo končala domače prvenstvo za Portugalsko

Euro 2016 – en mesec reprezentančnega nogometa! Prvič v zgodovini evropskih nogometnih prvenstev je v šestih skupinah igralo 24 najboljših oz. najsrečnejših iz kvalifikacij, med katerimi pa na žalost ni bilo Slovenije. Skupine so bile razdeljene od A do F, vsaka ekipa je v skupinskem delu odigrala tri tekme. Pred štirimi leti je zmagala Španija, ki je bila skupaj z domačini, Nemčijo, Anglijo in Italijo tudi letos bila med glavnimi favoritkami oz. favoriti za naslov. 24 reprezentanc je tako končalo svoje nastope. Wales in Nemčija sta se poslovila v polfinalu, polfinale med Portugalsko in Walesom v Lyonu se je po slabi nogometni predstavi končal z zmago Portugalske z 2 : 0, zanimiv polfinale med Nemčijo in Francijo v Marseillu pa z enakim izidom v korist do tedaj najboljšega na prvenstvu Griezmanna in kolegov.

Za Francijo katastrofalno sosledje dogodkov v finalu Eura

Francozi so pustili veliko boljši vtis od svojih nasprotnikov v finalu, Portugalcev, oz. pustili so najboljši vtis od vseh nastopajočih na prvenstvu. Tudi v finalu so igrali dobro, bili so nevarni za gol, veliko bolj od bledih Portugalcev, a sreča tokrat ni bila na njihovi strani, Griezmann s kolegi tokrat ni imel svojega dne, odlično pa je branil tudi nepremagljivi Rui Patricio, najboljši Portugalec na celem prvenstvu oz. na finalni tekmi. Portugalci so se srečno rešili že v skupinskem delu, pozneje proti Hrvatom in po enajstmetrovkah proti Poljakom, Wales pa je bil preslab že po 90 minutah, sreča je bila na prvenstvu do finala na njihovi strani, tudi v finalu je bilo tako. Angleški sodnik Mark Clattenburg je v drugem delu podaljška dosodil Portugalcem prosti strel po absurdni situaciji, ko je portugalski nogometaš zadel na robu kazenskega prostora roko Portugalca Éderja. Po strelu v francoski okvir vrat je čez nekaj trenutkov v novem napadu Éder v 109 minuti z močnim strelom matiral Francoze, posredno je tako Francijo matiral Uefin nominiranec Clattenburg. Stade de France se je tako 10. julija 2016 po dobrih 122 minutah igre spremenil v stadion veselja za Portugalce in žalosti za Francoze. Tudi to je nogomet v letu 2016, s svojimi zakrnelimi arhaičnimi pravili (npr. tudi glede preprostega in hitrega kontrolnega pregleda posnetkov kočljivih in nejasnih situacij) in hudo motečimi sodniki.

large_article_Wayne-Rooney-Getty-Images.jpgIslandija je v osmini finala z 2 : 1 poskrbela za angleški exit z Eura 2016, njo pa so domov poslali domačini prvenstva. Angleži so na velikem tekmovanju tako ponovno razočarali svoje navijače.